Co najmocniej zanieczyszcza powietrze?

Człowiek, których chociaż trochę zwraca uwagę na otoczenie, w którym przebywa, na pewno widzi, jak mocno jest ono zanieczyszczone. Patrzy na ten dym i pyły codziennie, często nie zastanawiając się w ogóle nad tym, skąd one się wzięły. A wszystko ma swój początek, więc zanieczyszczenie powietrza także ma swoje przyczyny, jakie wypadałoby poznać. Wiedząc bowiem, co najmocniej szkodzi atmosferze, można postarać się wyeliminować te czynniki, by samemu zadbać o swoje środowisko, w jakim żyje się z innymi ludźmi.
Ekolodzy zgodnie przyznają, że to właśnie transport jest w dużej mierze odpowiedzialny za tak mocno zanieczyszczone powietrze. Większość samochodów wciąż emituje mnóstwo spalin, bo były one tworzone wiele lat temu, kiedy ludzie nie mieli jeszcze pojęcia o ekologicznych silnikach i nie wiedzieli, jak je wyprodukować i zastosować. Nie przejmowali się też środowiskiem, więc każdego dnia stopniowo je zaśmiecali, postępując tak nie raz jeszcze dziś. Dalej po drogach jeżdżą bowiem te stare samochody, które wywołują zanieczyszczenie powietrza, bo nie działają ekologicznie. Co ludzie mogą z nimi zrobić? Po prostu je wymienić, oddając je na złomowisko i inwestując w nowy, nowoczesny i ulepszony samochód. Mogą też ograniczyć swoje wyprawy samochodowe, bo dużo lepszym środkiem transportu (przynajmniej dla środowiska) są rowery, autobusy, pociągi i tramwaje. Na atmosferę negatywnie wpływa też przemysł, a konkretniej – duże fabryki i wielkie zakłady. Im większe one są, tym gorzej, bo wtedy zwykle podczas produkcji wytwarzają też mnóstwo zbędnych substancji, które trafiają prosto do atmosfery, wydostając się z ich kominów. Z takimi firmami trzeba więc walczyć.

Walka o lepsze środowisko jest oczywiście trudna, ale zawsze warto ją podjąć. W końcu zanieczyszczenie powietrza powinno zmartwić każdego, komu chociaż trochę zależy na własnym zdrowiu i życiu. To atmosfera wpływa bowiem najmocniej na ludzki organizm. Jeśli sami ludzie o nią nie zadbają, nikt za nich tego na pewno nie zrobi.

Tagi .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.